Hata mesajı

Notice: include() (/home/udhvkcpexl44/public_html/guneyegiderken.com/sites/all/themes/mxblog/tpl/views-view-fields---mxblog-block-section-content--block-single-post-meta.tpl.php dosyasının 40 satırı) içinde Undefined property: stdClass::$node_counter_totalcount.

Outdoor faaliyetlerinde kullandığım en önemli ekipmanlardan birisi de çadır. Çoğu zaman yapılan aktivitenin tüm günü kapsadığını düşünürsek artık o gece için eviniz oluyor. Devam eden aktiviltelerde düzgün bir uyku, ertesi gün için çok önemli. Ben de bu sayfada kullandığım çadırlar hakkında ufak bilgiler vereceğim. Farklı amaçlar için iki adet çadır kullanıyorum. Bunlar; Eureka Midori Solo ve Evolite Montblanc II.

Eureka Midori Solo 

Mevsim: Yaz, İlkbahar
Kapasite:1

Bisiklet turlarımda kullandığım bu çadır; katlanır boyutu, hafifliği, kurulum kolaylığı ile öne çıkıyor. Yaklaşık 4 senedir kullanıyorum ve sağlamlığını da gözümde net bir şekilde ispat ettiğini söyleyebilirim. Toplam ağırlık 1.7 kg. Katlayınca Ortlieb'a yatay bir şekilde yerleştirebiliyorum. Polleri de dikey olarak koyduğum zaman yerden maksimum tasarruf sağlıyor. Çok geniş bir bagaj alanına sahip. Böyle olunca da tüm malzemelerinizi çadırın içerisine sokmadan bagaj alanında muhafaza edebiliyorsunuz. Bu alanı rüzgarlı havalarda yemek ısıtmak için de kullanabilirsiniz. Oturma pozisyonunda kafanız çadırın tavanına değmiyor. Geniş bir sineklik alanına sahip. Havalandırma konusunda yaz ve bahar ayları için oldukça ideal. İçerisinde telefon, çakı, ışık gibi ufak tefek aletleri koymak için birçok göz var. Fermuarları çok kaliteli. Çadırı iyi gerdirerek kurarsanız tek elinizle zorlanmadan açabilirsiniz. Kışın kullanmadım fakat uzun bisiklet turları yapan bir kişinin kar üzerine kurduğuna rastlamıştım. Dış tente ve taban 1800 mm su geçirmez özelliğe sahip ama fotoğrafta da görüldüğü gibi uzun kullanım açısından çadır zemini alabilirsiniz. Bisikletli, sırt çantalı gezginler için tavsiye ederim.

Ocak 2017 - Eureka fiyatı: 139.95$
http://store.eurekatent.com/midori-solo-backpacking-tent

Evolite Montblanc II

Mevsim: Kış, Sonbahar
Kapasite:3-4

Sonbaharda kullandığım Montblanc II, adından da anlaşılacağı üzere yüksek irtifa çadırı. Eğer 2-3 kişilik bir gezi planı var ise zorlu hava koşullarında tercih ettiğim bir çadır. Yaklaşık 5 senedir kullanıyorum. En son İzmit-Erdek turunda kullandığımda dışarıda fırtınalar koparken çadırın içindeki izolasyon çok acayipti. Rüzgar, ses ve soğuğu minimum seviyeye indiriyor. 4.2 kg civarında olmasına karşın rakiplerine göre ağır sayılmaz. Zaten bisiklet bagajında gittiği için sorun yok. Bagaj alanı fazlasıyla büyük. Ön tekeri çıkardığınız takdirde bagaj alanına bisiklet rahatlıkla sığabiliyor. Çadırın üstünde 2 adet hava kanalı bulunuyor. Ayrıca yattığınızda en üstteki ufak naylon pencere sayesinde hem az da olsa ışık giriyor hem de hava durumu hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. 4 pole sahip ve poller çok uzun. Bu durum biraz sıkıntı gibi gözükse de iki kişi ile rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Poller dış tente için. Sonrasında klipsler ile dış tentenin içerisine girip iç tenteyi bağlıyorsunuz. Yağmurlu-karlı havalarda çok kişiyle yapacağınız bisiklet turları için uygun olduğunu söyleyebilirim. Motorlu taşıt var ise daha güzel olur. Sırt çantasında taşımak için uygun değildir.

Ocak 2017 - Türkiye satış fiyatı: 1000 TL~

güneyegiderken kullanıcısının resmi

Altan Demircan

Gezer, bisiklet sürer, araştırır, okur, kurcalar, bozar, çadırda uyur, balık tutar, bira içer, kedi sever