Hata mesajı

 • Notice: include() (/home/udhvkcpexl44/public_html/guneyegiderken.com/sites/all/themes/mxblog/tpl/views-view-fields---mxblog-block-section-content--block-single-post-meta.tpl.php dosyasının 39 satırı) içinde Undefined property: stdClass::$node_comment_statistics_comment_count.
 • Notice: include() (/home/udhvkcpexl44/public_html/guneyegiderken.com/sites/all/themes/mxblog/tpl/views-view-fields---mxblog-block-section-content--block-single-post-meta.tpl.php dosyasının 40 satırı) içinde Undefined property: stdClass::$node_counter_totalcount.
1
Vote up!
Mesafe
Mesafe
104.7 km
Toplam Yükselme
Tırmanış
885 m
Zirve
59 m
Ortalama Hız
Ort. Hız
17.2 km
Maksimum Hız
Max. Hız
43.9 km
Toplam Süre
Pedal
6 sa 4 dk
Mola Süresi
Mola
3 sa 57 dk
Zorluk
Zorluk
8/10
Manzara
Manzara
8/10
Alınan Keyif
Keyif
4/10
11/09/2016
11/09/2016
İsveç
İsveç
Stockholm
Bisiklet
Nyköping

Esiyor...

Pazar sabahı erkenden uyandım. Hayatımda Pazar sabahları beni uyandırabilen birkaç şey var. Birisi balık avı, diğeri de malumunuz bisiklet. İkincisini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Gerçi bu söylediğime artık inanasım gelmiyor. O kadar miskinim ki, son zamanlarda yaptığım turlarda saat 10'dan önce hareket edebilirsem büyük bir iş başarmış gibi hissediyorum. Tecrübe kaynaklı bir rahatlık da denilebilir. "Erken kalkan yol alır" tam olarak yapmam gerekenleri bana hatırlatan bir deyim.

Bisikletin kurulumunu geceden yaptığım için yorgun da olsam kafam rahat. Stockholm'deki ilk durağımdan ayrılıyorum artık. Bilmediğim ülkenin bilmediğim yollarında başımın çaresine bakmam gerekse de keşfetme duygusu o kadar ağır basıyor ki. Aklımda hayal ettiğim coğrafya ile karşılaşacak mıyım sorusu hep vardır. Aynı zamanda cevabın olumlu ya da olumsuz olması umrumda değildir. Ben soruyu merak ediyorum. Bilinmezliğin verdiği hissiyat çok acayip. Seyahat etmeden önce internetin altını üstüne getirip araştırma yaparken kendini kaybedenler var. Tercihler görecelidir fakat bu duruma benim aklım bir türlü ermiyor. Her şeyi keşfedip öğrendikten sonra "gitmek" kelimesi anlamını yitiriyor. Deneyimlemenin farklı olduğu konusuna tabii ki katılıyorum fakat "Ben bunu biliyordum" cümlesini biraz fazla dile getiriyorsanız bence sorun var. Bu konuda biraz fazla titizim. Heyecanım kaybolmasın diye gideceğim yerin fotoğrafına dahi bakmaya çekiniyorum. "Peki sen hiç mi merak etmiyorsun?" diye sorular gelebilir. Ben tek merak ettiğim şey yolun durumu. En fazla baktığım yer ise Google Earth. Orada bir adet 3D adam var ve çok severim kendisini. Atıyorum haritanın üzerine, yola meteor düşmüş mü kontrol ediyorum. Lastik, ekipman vb. ihtiyaçlarımı tahminen karşılayabilmem için yol durumunu bilmem önemli.

Sanki tek değil de iki farklı insan gibi planlıyorum turun öncesini ve tur anını. Bir de böyle büyük işlere girişince plana sadakat fazlasıyla ütopik olabiliyor. O plan ne kadar kesin kurallar içerirse maalesef patlama riski de o kadar yüksek. Seyahat anında planların %100 tutmayacağını bilerek yola çıkmak hayal kırıklıklarını azaltacaktır. Mutlu olmak isteyen %70'lere çekip keyfine bakabilir. Detaylarda kaybolmamak gerek. Daha da ileri gidersek bazen planlarım bozulsun bile istiyorum. Yani A noktasından B noktasına herhangi bir aksiyon yaşamadan gitmiş olursam sadece yol yapmış olurum. O arada birileriyle tanışıp farklı bir gün geçirmek daha keyifli olabilir. Oluyor da. Aksilikler planı bozmaz, sadece değiştirir. Bir yer, bir kişi ya da bir şey; bir yerde bir gün daha fazla kalmana ya da bir gün önce "yeter bu kadar" diyerek ayrılmana neden olabilir. Bu yazının özelinde ve hatta turun genelinde tutmayan planlar var. Tutmadığı için beni etkiledi mi? Hayır. Yola karşı çıkarsan yol sana engeller sunmaktan asla vazgeçmez. Hırs sadece kişiyi tatmin eder. İnsan, hırslarını başka yerlere saklamalı. Özet olarak plan programımı yapıp gelişine vuruyorum maceranın.

Led Zeppelin plağı ve Stairway to Heavenİlker'lerin evinden ayrılırken

Bol krepli kahvaltı sonrası plaktan "Stairway to Heaven" kulakların pasını aldı. Dün aldığımız taze plaklardan bunlar. Son çaylar içildi ve kapının önüne çıkıldı. Ev ahalisine teşekkür ettim. Kısıtlı zamana çok şey sığdırdılar. İlker yordu beni İlker. Stockholm'ü gezelim derken harita kadastrocuya döndük yemin ediyorum. Gamla Stan haritası çizebilecek kapasiteye eriştim. Şaka bir yana en uygun hava şartlarında Stockholm'ü de aradan çıkarmış oldum. Tekrar dönmek umuduyla.

Başlıyoruz efenim. Aslında bisiklet süresim de yok ama o his pedal çevirmeye başlayınca aniden ortadan kayboluyor. Hava biraz mızmız. Beni anılardan anılara sürükleyecek yürüyen evim aşağıda mevcut.

Cannondale Touring 1

Yollar o kadar birbirine benziyor ki annesini kaybetmiş ördek gibi etrafa bakınıyorum ilk başta. Bir yandan da Polar'a göz atıyorum "Ne yapalım, nereye gidelim?" diye soruyorum. Kendimden daha fazla güvendiğim bir cihaz. Tur planımı yaparken Stockholm-Kopenhag arası oluşturduğum rotayı yükleyip içerisine atmıştım bu GPS destekli arkadaşın. İşte tüm bu yolculuk Polar'ın içerisinde saklı. O ne derse oraya gidiyoruz, o ne isterse onu yapıyoruz. Rotadan çıksam da yola getiriyor beni. Ayrıca ikide bir "Ro-ta Bulun-du" diye kulak tırmalayan abla sesi de yok bunda.

Albysjön Gölü kıyısı

TURDA 10. KM

Yolumu suya göre belirlemeye alışkın bir insan olarak göl, deniz vs. çıksa da nerede olduğuma baksam düşünceleri arasında Albysjön Gölü'nün kıyısına geldim. Önemli bir gölmüş gibi algılanmasın. Baltık Denizi'nin İsveç'in derinliklerinde sonlandığı binlerce su birikintisinden birisi nihayetinde. Hava esmeye başladı, merhaba rüzgar.

Albysjön Gölü ve ilk teker izleri

Memlekette kanal bol dediğim gibi. Dolayısıyla irili ufaklı bir çok köprü de bu kanalların üzerinden geçiyor. Fotoğrafı çektiğim yeşilliğin arkasında yol var. Yaya ve bisikletlilerin ulaşımı için ise köprünün yamacından dolaşan bir ahşap köprü. Tahmin edildiği üzere herhangi bir yerde yol varsa bisiklet yolu da oluyor. Lönk diye biten bisiklet yoluna pek rastlamadım. Yolculuğun keyif kat sayısını arttırmak önemli. Bir acelem olmadığını düşündüğüm için parktır, dere kenarıdır gördüm mü kıyısından geçmeye özen gösteriyorum. Aslında İsveç şartlarında park dedikleri yeşil alan benim gözümde ufak çaplı bir ormana tekabül ediyor. Bisiklet yolunu takip ederken önüme "bisiklet köprüsü" çıkıyor ve ben gerçekten bisiklet için yapıp yapmadıklarını düşünerek umutsuz hayallere dalıyorum. Söylemesi bile ilginç. Bildiğin kavşağın üzerinde bisikletlerin ulaşımı için yapılmış bir köprü var köprü ile altındaki yol tamamen farklı yönlere gidiyor. Bir fikir edinemeyince köprüden bir şekilde inip yola geçtim artık. Şehirden ayrılana kadar yer-yön bulmak çoğu zaman sevimsiz olabiliyor. Bildiğin yol olsa bile.

İskandinavya'nın sonsuz ormanları

Ana yola çıkıp hız kazanmak istiyorum. Hedefte 165 km yol var. İsveç kağıt gibi düz bir ülke. Bu nedenle biraz konsantre olursam yaparım herhalde diye düşündüğümden mesafeyi uzun tuttum. Ayrıca ilerki günlerde ortaya çıkabilecek aksilikleri de bertaraf etmek için enerji yerindeyken hareket etmek lazım. Bundan bir önceki turum olan Balkan turunda Saraybosna-Mostar arasında ine çıka 140 km yaptım. İlk planda bunu da rahatça yapabileceğimi düşünüyorum. Fabrikaların bulunduğu bir alana geldikten sonra benim Polar'daki yol bitiyor. Yolun bittiğini "kazan adam" tabelasından anlıyorum. Ben de altımda nasıl olsa bisiklet var diye ağaçların arasına doğru kıvrılan yola giriyorum. 200 metre kadar gittikten sonra İsveç'te olduğum aklıma geliyor. Tabela varsa ve sana "Girme!" diyorsa vardır bir bildiği. Yol yarılmış bildiğin. Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye yarması gibi yolun ortasında 3-4 metrelik çukur bulunuyor ve geçecek yer yok. Kazan adam tabelasındaki kazan adam gerçekten işini iyi yapmış. 200 metre için neden hesap yapıyorsam artık. Dönüp insan gibi E5'imsi ama tam da E5'e benzemeyen yola çıkıyorum ve atımı batıya sürüyorum. Yol, otoban ile yakınlaşıyor, uzaklaşıyor, sonra tekrar yakınlaşıyor. Bir gözüm de Polar'da.

Göl mü, deniz mi anlayamadığım ama hayran hayran baktığım maviliklerinin yakınından Södertälje yol ayrımına geldiğimde hafiften acıkma hissi beliriyor. Denizin kıyısında, doğada yediğin yemeğin tadı bir başka oluyor ya, o durumlar işte.

Serap'ın elinden İsveç köfteleri ve yolda atıştırmalar

Serap'ın İsveç köfteleri (Menüye koysan yok satar bu isimle) aklıma geliyor ve çıkarıp afiyetle yiyorum. Poğaça da var.

TURDA 32. KM

Södertälje'in içine girince sonbaharın güzelliği kendisini belli ediyor.

Rosenborgskolan, Södertälje

Rosenborgskolan, Södertälje'de bulunan, spor ve müzik eğitimine dayalı bir devlet okulu. "Ne güzel bina ya" diye durup fotoğrafladım aslında. İlk bakışta okul olduğunu da düşünmedim. Estetik, mimari ve doğayı düzgün harmanlayanlar betonu sanat eserine çevirebiliyor demek ki. Biraz araştırma yaptığımda okulun 800'e yakın öğrencisi ,100 üzeri personeli bulunduğu bilgisine ulaştım. Personel sayısı dikkatinizi çekmiştir. Bu sayı sadece öğretmen ve hizmetliden ibaret değil. Daha doğrusu hizmetli sayısı zaten yok denecek kadar az. Çocukların o yaşlarda sorumluluk alabilmesi için okulun ufak tefek işlerini öğrenciler yapıyor. 100 küsür personelin bir kısmını psikolog, sosyal pedagog gibi meslek gruplarından insanlar oluşturuyor. Bizde de 10 yaşına gelmiş oğluna hala anası yemek yediriyor. 

Normalde ilk gün şehir içi yolları çok kullanmayacaktım fakat Norrköping tarafına gidebilmem için başka bir alternatif yok. Şehrin tam ortasından geçen nehri de aştık bakalım.

Södertälje'den ayrılırkenSödertälje ve fabrikalar bölgesi

Sarıkız minik buzağıyı sütten keserken ben de kapitalizmin kurbanı olmuş ikiliyi kadrajıma dahil ediyorum. Reklamları dinlediniz.

Södertälje çıkışında mükemmel manzaralara sahip yol

Rüzgarın etkilediği sürüş performansım moralimi biraz bozsa da şu manzaraya karşı bisiklet sürmek gerçekten acayip bir his. Fotoğraflarda görüldüğü gibi yeşilin yeşil, mavinin maviye benzediği tonlara şahit oldum.

Klasik falun renginde İsveç evi ve at çiftliği

Yol boyunca sağlı sollu geniş arazili evler bulunuyor. Bu kadar çok at çiftliği olan bir ülke daha var mıdır bilemiyorum ama bu sene iyi at yapmışa benziyor. Bu arada sayfa bana ait olduğu için zaman zaman iğrenç espriler yapabilirim:) Tarayıcı ayarlarınız ile oynamayınız.

Taşrada bulunan evlerin neden kırmızı olduğu konusunda bir bilgim olmasa da fikrim var. Ağacın rengi ahşap malzemeye geçmiş olabilir. Zaten internette araştırınca da moda-dekorasyondan öteye gitmiyor konu. Ya da ben ev hanımlarının takıldığı forumlarda geziyor olabilirim. İsveç anayasasında "Evleri kırmızı yapın la!" diye bir kanun da olabilir. Bir tasarımcı gözüyle kontrast değeri yüksek renklerin arasına pastel tonların çok yakıştığını düşünüyorum. Aynı düşüncem kış mevsimi için de geçerli.

Kafa rüzgarıyla yol alma sonrası dinlenmeSleepy Bulldog Pale Ale - Gotlands BryggeriDinlenme sonrası tekrar yola dönüş

TURDA 63. KM

Stoooopppp!!!! Rüzgar daha fazla sürmeme izin vermiyor. "Beni bırakıp gitme Altan" diyor. Üstümdeki kapüşonlu zımbırtı zaten bildiğin paraşüt. Çıkarınca da öyle lanet bir rüzgar var ki güneş kaybolduğu anda donuyorsun. Yoruldum diyemem ama sıkıldım. Gerçekten sıkıldım. Ayrıca tırmanmayı seven bir insan olarak 50 metreyi aşamamış olmak benim değil ülkenin ayıbı. İnsan bir dağ, tepe serpiştirir etrafa. Düz. Dümdüz.

Aracı park edip yere matı serdim. Bir saat kadar yattım burada. Zaten burnum akıyor, salya sümük sürüyorum. Bir de rüzgarla uğraşmak hiç işime gelmedi. Yolda yatmak en sevdiğim tur aktivitelerinden birisi. Canım o anda sürmek istemiyor mu? Pat diye durur yatarım. Keyfimden ödün veremem. Farklı zamanlarda, farklı yerlerde başıma ilginç şeyler de gelmedi değil bu konu ile ilgili. Öldü sanıp yanıma gelen oldu lan. Ben artık canlı olduğumu kanıtlamak için yakında insan ya da araba sesi duyarsam ayağımı falan sallıyorum korkmasınlar diye. Özellikle de keyifliymiş gibi sallıyorum ki canlıymış deyip ayrılsınlar mümkünse.

Dün akşamdan kalan Sleepy Bulldog'u halledip yola koyuldum. Lager falan olsa tamam ama sıcak pale ale nanay. Olmuyor. Soğuk olacak o bira!

Yol tabelaları: Studsvik, Tystberga, Södertälje

Yavaş yavaş ülkeyi tanımaya başlıyorum. Az değil, 65 km'dir yoldayım nihayetinde ve gözüme çarpan bir durum var. Bizde 5 km'de bir benzinlik olur. Hah bu durum İsveç'te yok işte. Bilmediğiniz bir yeri hızlı ve iyi gözlemlemek istiyorsanız şehir+şehir çıkışı+şehir dışı toplamını bisiklet ile tek bir sürüşe sığdırın. 65 km'de dünya kadar fikriniz olacaktır. Benzinlikler bisiklet turuna çıkmış kişilerin en sevdiği işletmelerdir. Biraz düşününce bolca neden bulunabilir. Yoldayken arada sırada bir şeyler kemirmek benim için yeterli aslında. Yemekten çok sıvı ihtiyacım oluyor. Yine de abur cubura hayır diyemem. Acil durum çikolatası da mutlaka olmalı çantanın bir köşesinde. Benzinlik bir tarafa, marketten zaten ümidimi kesin olarak kesmiş haldeyim. Çünkü sağa bakıyorsun tarla, sola bakıyorsun orman. Bir de tabela yok. "1 km ilerde market var, koş!" gibi tabeladan bahsetmiyorum. Marketin önündeki, üstündeki yani market olduğunu belli eden tabela. Tamam abicim İskandinavsınız, tasarım anlamında minimal dimağlarsınız biliyoruz ama standartlar silsilesi bir yere kadar. İhtiyaç halinde camı kırdırtmayın adama.

Vagnhärad'a geldim. LOTR sevenler "Harad" kelimesini bilir. Gondor'un güneydoğusundaki yarı çölleşmiş büyük bir bölgeye verilen ad bu. Bulunduğum yerde in cin top oynadığı için isim buraya cuk oturmuş. Neden sonra benzinlik bulunca acayip sevinerek market olduğunu düşündüğüm yere girdim Vagnhärad'da. Ama girerken "Milletin evine girmesek bari" diye de tırstım çünkü dediğim gibi tabela falan yok ortalıkta. İçerde iki güzel ablamız var. "Haygörls" diyerek selamımı kendilerine ilettim. Suratından soğuk terler akan, nefes nefese, üşümüş ve salya sümük bir adam, yokluğun ortasındaki markete giriyor. Haliyle anlam veremeyerek şaşkın şaşkın baktılar, üstüne de kıkırdadılar. Nerden gelip nereye gittiğimi anlattım. "Haaaa" dediler, sonra "Ooooo" dediler. Ben de "Yaaaa" dedim. Onlar da "Hmmmm" dediler. İletişim bu kadar basit. Mataralardaki suları da bir güzel doldurdular hanım kızlar. Musluk suyu. Aynısını dolaptan alırsan çok Türk Lirası.

Rüzgar, rüzgar, rüzgar...

Sättersta yakınlarında rüzgarla savaş halindeyim. Aslında eski sitede bu rüzgarın, bisiklet süremeyişimin vs. videoları vardı fakat artık sadece yazma kararı aldığım için ne var ne yoksa kaldırdım. Başa çıkamıyorum ve asıl yapmak istediğim işten (yazmaktan) uzaklaşıyorum. Üstteki fotoğraf devasa bir at çiftliğine ait. O kadar sığdırmak için de büyük olması gerekiyor zaten.

Geniş düzlükler ve saman balyaları

Bulutlar güneşin önünü kapatınca üstümü giyiniyorum, güneş ortaya çıkınca tişörtle takılıyorum. Ne değerliymiş güneşiniz? Başa çıkamayınca isyan edip fırlattım üstümdekini, kaldım tişörtle. Dengesiz havaya göre kendime ayar vermekten deli oldum gün boyu. Artık biraz zorlama zamanı geldi. Maksat ısınmak. Yoksa giy-çıkar yapa yapa yol bitmeyecek. Bu rüzgar da dinmeyecek.

Saman balyaları da aynı dertten muzdarip. Donmasınlar diye sarmışlar. Tabi bir yandan da bulutların birbirleriyle şakalaşma seansı devam ediyor gökte. Ben kariyerim boyunca (bak bak havalara bak) bu kadar havayı izlediğim başka bir gün hatırlamıyorum. İşi gücü bırakıp kahve elde, göl kenarında iskemleye kurulup semayı izlemek daha mantıklı bir iş sanırım. Rüzgara karşı koymaya çalışan martı gibi hissediyorum kendimi. Ah Jonathan!

Yolda hava kararırkenNyköping yakınlarında huş ağaçları

TURDA 98. KM

Sağ tarafımda oldukça değerli olan huş ağaçları var. Mobilya yapımında kullanılan bir ağaç türü. The Long Dark oynayanlar bu ağacı yakından tanıyordur diye düşünüyorum. Ağacın yavrularını kurutarak oyunda ok imal edebiliyorsunuz. Survival tarzı oyunlara ilgi duyanlar kesinlikle göz atmalı. 8 yaşındaki yeğenim İrem'in oyuna verdiği isim "Hayatta Kalmacılık". Evin kapısından girer girmez hayatta kalmacılık aşağı, hayatta kalmacılık yukarı onun için.

Nyköping yakınlarında yol

Nyköping'e 10 km kadar bir yolum kaldı ve hızımı düşürmeye başladım. Yol tabelasını görünce rahatladım. Yaklaşık bir saat sonra hava kararacak ve çadırı kurmak için uygun yer bulmam gerekiyor.

İskandinavya doğası ve geyikler

Sakin bir şekilde şehir merkezine doğru seyrederken önümdeki aracın arkasından yola zıplayan bir geyik gördüm. Sol tarafımda oldukça geniş bir arazi var. Çayır çimen demeden gidiyor. İlk kez doğal ortamında geyik görmenin verdiği heyecanla bu güzel yaratığı takip ederken 15 dakika içerisinde gördüğüm geyik sayısı toplamda 7 oldu. Araziyi mesken tutmuşlar. Otların içine saklanıp kafayı kaldırarak bana baktılar bir süre. Bu kadar uzaktan göz temasını kurabilmek ilginç. Ürkek ve bir o kadar dikkatliler. Yani 800 metreden "Aranızdan birisi gelsin, bişi konuşçaz" diye seslensem anında ormanda kaybolacaklar. Gezen geyik bunlar:) Bu arada hemen belirteyim; İsveç'in en büyük trafik sorunu geyik. Yılda 6000 kaza oluyormuş bu yüzden. İstanbul kedisi gibi her yerden çıkıyorlar. Üstteki fotoğrafta bir tanesi ayakta olmak üzere 3 geyik var yan yana.

TURDA 105. KM

Bu kadar geyik yeter deyip şu fotoğraftan bir 7-8 km sonra "Nyköping'e Hoşgeldiniz" tabelasının altından geçip şehrin girişinde ormanlık alanın yamacına yerleştim. Çadırımı hızlı bir şekilde kurup dinlenmeye geçtim. Hem hava kararıyor, hem de soğuyor yavaştan. Ormanlık dediysem şehir içi ormanlık.

Jägermeister eşliğinde Spotify

Burnumu silmekten kızardı artık. Muz yiyorum bir yandan. Hapşırıyorum, gözüm sulanıyor. Gözyaşlarım muza düşüyor. Muz yemeye devam ediyorum. Bir yandan da Jager'den birkaç yudum alıp gülüyorum bugünü düşünerek. Spotify'dan müzik dinleyip fiziksel yorgunluğumun yanına zihinsel yorgunluğu da eklemeye çalışıyorum. Müzik dinlemek için ikinci bir telefon var yanımda. Böyle durumlar için ideal. Yoksa şarj dayanmıyor.

Çadırda ilk gece

Yavaş yavaş sütümü içip uykuya dalma zamanım geldi. Ertesi gün erkenden kalkıp yola devam. Ama aklımda tek bir şey var "Rüzgar".

altandemircan kullanıcısının resmi

Altan Demircan

Ukrayna ✔ İskandinavya ✔ Balkanlar ✔ Kafkasya ⏳ Kırgızistan ⏳

165009Yorumlar

 1. avatar

  Evlerin rengi ucuz ve bol bulunan, curumeye karsi tahta malzemeyi koruyan, iyi yalitim saglayan, bakir icerikli boyadan geliyor. Falun bolgesinde bulunan bakir madenlerinden geldigi icin adi da falu kirmizisymis. Zaten detayi asagida
  https://en.wikipedia.org/wiki/Falu_red

 2. avatar

  Jönköping yakınlarında kışa hazırlık için ev boyayanları görmüştüm. Selamlaştık ama acelem olduğu için duramadım malesef. Yanlarına gitsem kesin sorardım. Bilgi için teşekkürler.

 3. avatar

  Hah, yorum yazacak bir yer buldum nihayet :) Ben de tanımadığınız biri olarak sorayım; "Neden yazmıyorsunuz?"... Hadi diğer turları geçtik, İskandinavya turu bile yarım kalmış; turların en gerilim-aksiyon-macera kısmı olan "bisikleti kutulama / havaalanına gitme / uçağa yetişme" kısmını oturduğum yerden keyifle okuma planları yapmıştım halbuki :( Düşük bir ihtimal ama heyecanla bekliyoruz yazıların devamını ...

 4. avatar

  My spouse annd I stumbled over herre coming from a different web page and thoughtt I might check things out.
  I like whqt I see sso i am just following you.
  Look forward to looking att your web page again.
  https://buyessayonlineforcheap.com
  business essay writing service
  business essay writing service
  https://buyessayonlineforcheap.com https://buyessayonlineforcheap.com

 5. avatar

  Its like yyou lewarn my mind! You seem too know a lot approximately this, such as you
  wrote the ebook in it or something. I believe tat you could
  do with a few % to drive the message home a little bit, however other than that,
  this is magnificent blog. A geat read. I'll certainly be back.

  http://fusion-for-energy.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=forum.pl...
  Lorenzo http://widmersweeps.com/icelands-biggest-volcano-timelapse/

 6. avatar

  What's up, this weekend is fastidious for me,
  as this time i aam reading this fantastic educational post here at my home.

  https://cheapessaywritinghelp.com
  last minute essay writing service
  last minute essay writing service https://cheapessaywritinghelp.com

 7. avatar

  Howdy this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I'm starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!
  https://wpnewsify.com/blog/wordpress-blogging-best-content/
  essay writing sites
  essay wriring sites http://checkwebsiteprice.com/de/cost/pcmate.org

 8. avatar

  Right here is the perfect web siite for everyone who wishes
  to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I
  rwally will need to…HaHa). You definitely putt a brand new spin on a topic that has been discussed for years.
  Excellent stuff, just great!
  http://5faf90811c0d9.site123.me/blog/college-essay-writing-program-in-ma...
  cheap essay
  cheap essay https://works.bepress.com/historypapertopicsaboutpearlharbor/15/

 9. avatar

  It's an amazing post designed for all the internet visitors; they
  will get advantage frokm it I am sure.
  https://usaorderessayuk.com
  cheap custom essay writing services
  cheap custom essay writing services
  https://usaorderessayuk.com https://usaorderessayuk.com

 10. avatar

  I vidited multiple sites however the audio quality for audio songs current at this website
  is really fabulous.
  https://writingmypaper.com/
  writing service
  writing service
  https://writingmypaper.com https://writingmypaper.com/

 11. avatar

  I like it whenever people come together andd share views.
  Great site, continue tthe good work!
  https://dotitstaging.it/toyota-prius-owners-manual.pdf
  toyota prius owners manual
  jeep cherokee flat tow wirting harness https://csi-rovigo.it/suzuki-motorcycle-repair-manuals-pdf.pdf

 12. avatar

  I'm curiouss to find out what blog system you're utilizing?

  I'm experiencing some smawll security issues with my latest
  log and I'd like to find something more safe. Do you have any recommendations?

  https://topessaytech.com
  college essay writing
  college essay writing
  https://topessaytech.com https://topessaytech.com

 13. avatar

  Wonderful post! We will bbe linking to this particcularly great content on our website.
  Keeep up the grreat writing.
  https://eduessaytop.com/
  college essay writing
  college essay writing https://eduessaytop.com/

 14. avatar

  hi!,I love your writing very much! percentage we keep in touchh extra about your article on AOL?
  I require a specialist on this space to resolve my problem.

  May be that is you! Having a ook forward to see you.

  https://onanadiete.ru/alpha-numeric-reasoning-questions-and-answers-pdf.pdf
  alpha numeric reasoning questions aand answrs pdf
  alpha numeric reasoning questions and answers pdf https://onanadiete.ru/alpha-numeric-reasoning-questions-and-answers-pdf.pdf

 15. avatar

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In aany case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
  https://globalwritinganessay.com
  buy essay writing service
  buy essay writing service
  https://globalwritinganessay.com https://globalwritinganessay.com

 16. avatar

  WOW just what I was searchiing for. Came
  here by searching for güneye giderken
  https://marketwritingservices.com
  application essay writing service
  application essay writing service
  https://marketwritingservices.com https://marketwritingservices.com

 17. avatar

  If some one neess expert vieww regareding blogging afterward i recommend him/her to visit this blog, Keep up the pleasant job.

  https://sveti-matej.info/
  Sexyy Women Pics https://sveti-matej.info/

 18. avatar

  After exploring a number of the blog posts onn your blog,
  I honestly appreciae your way oof blogging.
  I bookmarked it to my bookmark site list and
  will be checking back inn the near future. Please check oout my website
  too and let me know what you think.
  https://analytical-es7125.hpage.com/buy-a-term-paper-professional-cheap-...
  professional essay writing service
  professional essay writing service https://swotanalysisessayaboutxnamemotors.wordpress.com/custom

 19. avatar

  Pretty section of content. I jjust stumbledd upon yoyr blog and in accession capital to asert thazt I get actually
  enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

  https://essayquestionwriting.com
  buy essay
  buy essay
  https://essayquestionwriting.com https://essayquestionwriting.com

 20. avatar

  Greetings from Florida! I'm bored to tears at work so
  I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I
  get home. I'm shocked at how fasat youhr blog
  loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, fantastic site!
  https://servicethesis.com/
  bbuy essay usa
  buy essay usa
  https://servicethesis.com/ https://servicethesis.com/

 21. avatar

  Good day! I could have sworn I've been to tthis site before but after
  going through a few of thhe posts I realized it's new to me.
  Anyways, I'm certainly pleased I came across it and I'll bee bookmarking it
  and checking back often!
  https://1xbet-rabochee-zerkalo.best/
  1xbet сейчас
  рабочий 1хбет зеркало https://1xbet-rabochee-zerkalo.best/

 22. avatar

  Itts such as you read my mind! You appear to understand a lot approximately
  this, such as you wrote the guide in it or something.
  I feel that you could do with some percent to drive the message home a little bit, but
  other than that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I will certainly be back.
  https://writemycustompaper.com/
  wrkte a college essay
  write a college essay
  https://writemycustompaper.com/ https://writemycustompaper.com/

 23. avatar

  tadalafil powder suppliers

 24. avatar

  Superb post but I was wondering if you could write a litte more
  on this topic? I'd be very grateful if you could
  elaborate a little bit further. Thank you!
  https://goodenglishessaywriting.com
  how to write an essay
  how to write an essay
  https://goodenglishessaywriting.com https://goodenglishessaywriting.com

 25. avatar

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say thawt
  I have really enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be subscribing for your feed and I hope
  yoou write once more very soon!
  https://researchpaperorder.com/
  cholarship essay writing service
  scholarship essay writing service
  https://researchpaperorder.com/ https://researchpaperorder.com/

 26. avatar

  Can you telkl us mofe abbout this? I'd like too find out more details.

  https://admissionessaywritingservice.com/
  cheap dissertation writers
  cheap dissertation writers
  https://admissionessaywritingservice.com/ https://admissionessaywritingservice.com/

 27. avatar

  Thanks for sharing such a pleasant opinion, article is pleasant, thats why i
  have read it entirely
  https://professionalessaywritingservice.com/
  help me write my essay
  help me write my essay
  https://professionalessaywritingservice.com/ https://professionalessaywritingservice.com/

 28. avatar

  Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I'm hoping to start my own website soon but I'm a little
  lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like Wordpress orr go for a
  paid option? There are so many options out there that I'm completely overwhelmed ..
  Anyy suggestions? Thanks!
  https://vietosfreeth.medium.com/how-to-tame-a-wild-tongue-essay-f565fcbf...
  essays online
  essays online https://gumroad.com/predestinationin16ce/p/buy-faculty-analysis-paper-pa...

 29. avatar

  An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who
  was conducting a little research on this. And hee
  actually bought me inner simply becase I discovered it for him...
  lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your website.

  http://batdongsan.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=harborbaystorag...
  buy cialis online usa
  buy cialis online usa http://trussvillefirstumc.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=harborb...

 30. avatar

  Buy Diclofenac Without A Prescription https://bbuycialisss.com/ - cialis reviews Order Now On Line Bentyl 20mg Price Overseas <a href=https://bbuycialisss.com/#>cialis tablets for sale</a> Finasteride For Sale Internet

 31. avatar

  Wow, that's what I was searching for, what a material! existing here at this webpage, thankss admin of this website.

  https://writinessayideas.com
  best essay writing sdrvice reviews
  best essay writing service reviews
  https://writinessayideas.com https://writinessayideas.com

 32. avatar

  This is my first time go to see at here and i aam in fact pleassant
  to read everthing at alone place.
  https://bdanza.com/how-to-convert-pdf-file-to-ms-word-format.pdf
  How too convert ppdf file to ms word format
  Samsung galaxy i5500 manual pdf http://balancedlifecounseling.org/why-would-a-doctor-perform-an-amniocen...

 33. avatar

  viagra sin receta foro rhisilline https://ascialis.com/# - buy cialis 20mg mogEssemsSob Achat De Cialis Forum emaxirrart <a href=https://ascialis.com/#>cheap cialis online pharmacy</a> tywota Get Presctiption Online For Toradol Im

 34. avatar

  Hello there I am soo delighted I found your web site, I
  really found you by error, while I was searching on Aol for somethng else, Anyhow
  I aam here now and would just like to say thank
  you for a remarkable post and a all round enjoyable
  blog (I also love the theme/design), I don't have
  time to read it all at thhe minute but I
  have saved it and also included your RSS feeds, so when I hae time
  I willl be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent work.

  http://en.wikipedia.praxy.rc24.xyz/wiki/Libyan_Civil_War_(2011)
  cheap essay help
  cheap essay help http://prlog.ru/analysis/gwent.org

 35. avatar

  Thanks for finally writing about >Yeni yorum ekle | Güneye
  Giderken <Liked it!
  https://espaiviral.com
  espaiviral.com
  https://pdfmanualcatalog.com https://dailydocuments.store

 36. avatar

  Howdy, i read your bloog from time tto time and i
  own a similar onee and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you reduce it, any plugin orr anything you
  can suggest? I get soo much lately it's driving me insane so any help is very much appreciated.

  https://www.scribd.com/document/286843522/Arab-Spring-Wikipedia-The-Free...
  essay help me
  essay help me https://wikimili.com/en/Libyan_Civil_War_(2011)

 37. avatar

  Whats up this is kind of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually copde
  with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any hedlp would be greatly appreciated!
  https://howtoinsertquoteinessay.wordpress.com/reliable-custom-college-es...
  essa writing service australia
  essay wrditing service australia https://medium.com/p/b7fa32dc2eb1

 38. avatar

  Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blkogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I'm starting a bblog soon bbut have no coding know-how so I wanted tto get advice from soneone with experience.
  Any help wouyld be greatly appreciated!
  https://clients1.google.md/url?q=https://cbdwwwkratom.com
  kratom mitragyna speciosa
  kratom mitragyna speciosa https://clients1.google.lt/url?q=https://kratomwwwtea.com

 39. avatar

  you are in reality a excellent webmaster. The site loading pace is amazing.
  It seems that you are doing any distinctive trick.

  Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a fantastic activity on this
  subject!
  https://technicalmanual.buzz/metra-70-5701.pdf
  metra 70 5701
  changing a headlkght bulb https://teamlifefiles.com/2003-ford-ranger-repair-manual-pdf.pdf

 40. avatar

  I just like the valuabpe information you supply to your articles.
  I'll bookmark your weblog and test again right here regularly.
  I'm moderately certain I'll be informed lots of new stuff proper here!
  Good luck for tthe following!
  https://bestessaytech.com
  essay writer websites
  essay writer websites
  https://bestessaytech.com https://bestessaytech.com

 41. avatar

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; wwe have
  created some nice procedures and we aare looking to exchange
  tehniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

  http://oldfloridanational.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=harborb...
  can you buy cialis over the counter
  can you buy cialis over the counter http://laxstuff.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=harborbaystorage.net

 42. avatar

  When I originally comented I clickd the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a
  comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove mee from that service?
  Thank you!
  http://madammiveh.ir/__media__/js/netsoltrademark.php?d=harborbaystorage...
  buy cialis oonline safely
  buy cialis online safely http://crowncovenant.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=harborbaysto...

 43. avatar

  Amazing issues here. I'm very satisfied to look your post.
  Thanks so much and I am looking ahead to contact you. Willl
  youu please drop me a e-mail?
  https://essayserviceusukua.com
  buy cheaqp essay papers
  buy cheap essay papers
  https://essayserviceusukua.com https://essayserviceusukua.com

 44. avatar

  Thank foor some other great article. The place else could anyone get that kind of info in such an ideal means of writing?
  I have a presentation next week, and I aam oon the
  search for such info.
  https://highqualitywritingservice.com/
  business essay writing service
  business essay writing service
  https://highqualitywritingservice.com https://highqualitywritingservice.com

 45. avatar

  Do you have a spam problem on thuis website; I also am a blogger, and I was curious about
  your situation; we have developed some nice methods and we are loooking to exchange solutions
  with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

  https://airamedika.blogspot.com/2019/04/blush-pink-bathroom-rugs.html
  college essay writing service reviews
  college essay writing service reviews https://blogrumah-minimalis.blogspot.com/

 46. Sayfalar

Bir yorum bırak